Finalisté FameLab 2013 na scéně Divadla Semafor
Finalisté FameLab 2013 na scéně Divadla Semafor ©

Marian Vacek

3. ročník soutěže FameLab v České republice

Národní finále - FameLab  2013

neděle 12. května
Divadlo Semafor, Praha 6

V neděli 12. května diváci v Divadle Semafor vybrali svého favorita z 10 soutěžících. O celkovém vítězi rozhodovala samozřejmě odborná porota.

Vítězem se stal Bc. Jiří Dolanský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Porotu i publikum Jiří pobavil vystoupením Láska mezi borany. Borany totiž zkoumá v Ústavu anorganické chemie v Řeži, a přestože tyto sloučeniny bóru zrovna nevoní, dokázal pro ně diváky nadchnout. Ukázal jim, že borany - stejně jako lidé - potřebují ke vzájemné láskyplné interakci specifické podmínky. Cenu převzal z rukou významného českého matematika Karla Janečka, který zastupoval hlavní partnery soutěže  RSJ a.s. a NFKJ.
Jiří Dolanský pojede v červnu reprezentovat Českou republiku do anglického Cheltenhamu na mezinárodní klání národních vítězů. Tam již soutěž proběhne v angličtině a konkurence bude velká – Jiří se utká s dalšími 20 národními vítězi. 

Cenu AV ČR za vědecký přínos udělila porota Mgr. Janu Havlíkovi. Samsung Galaxy Tab II mu předal vedoucí poroty pan profesor Václav Pačes. Janovo vystoupení Svit diamantů je věčný ocenili také diváci, kteří mu svými hlasy přidělili Cenu publika. Tu předal Ing. Pavel Velév, ředitel Nadace Tomáše Bati.

Společnou cenu British Council a O. s. Adeto získal Mgr. Petr Jan Juračka z Univerzity Karlovy. V jeho vystoupení se zásadně odrazily jeho záliby – horolezectví a mikrofotografie. Cenu, kterou je studijní cesta do UK, předal Petrovi pan Steve Oxley, ředitel British Council v České republice.  

ODBORNÁ POROTA

V letošní finálové porotě zasedli Prof. Václav Pačes, Mgr. Alena Zárybnická a RNDr. Petr Zouhar, finalista FameLab 2011.   

Co o letošním finále řekli:

Karel Janeček, matematik a zástupce hlavních partnerů soutěže  RSJ a.s. a NFKJ.

Úroveň finalistů je rok od roku lepší. Finálový večer jsem si opravdu užil – bavila mě všechna vystoupení. Moje favoritka sice nevyhrála, ale přesto srdečně gratuluji vítězi.

Vítěz FameLab 2013 v České republice Bc. Jiří Dolanský:

Vítězství jsem vůbec nečekal. Cheltenhame, těš se, protože já se těším neskutečně! Moc díky všem za podporu!

Dáša Sephtonová, Manažerka FameLab v České republice, British Council:  

Porota měla těžkou práci rozhodnout – doufala, že organizátoři přidají ceny, tak o tom do budoucna uvažujeme. Například večeře s porotci by mohla být atraktivním řešením, že?“ Nicméně, publikum se s porotou opět shodlo. Obě pro diváky nejatraktivnější vystoupení byla oceněna i porotou. Ráda bych dodala, že všichni soutěžící byli oceněni – v dárkových taškách našli věci lahodné i praktické – např. poukázky na zboží firmy Baťa.

 

FameLab - Jiří Dolanský, vítěz českého finále 2013 během své prezentace
Jiří Dolanský, vítěz českého finále 2013 ©

M. Vacek

Mgr. Jan Havlík získal Cenu AV ČR za vědecký přínos. Samsung Galaxy Tab II mu předal vedoucí poroty profesor Václav Pačes. Janovo vystoupení Svit diamantů je věčný ocenili také diváci, kteří mu svými hlasy přidělili Cenu publika. Tu předal Ing. Pavel Velév, ředitel Nadace Tomáše Bati. ©

Marian Vacek

Odvážné vystoupení, ve kterém se odrazily jeho záliby - horolezectví a mikrofotografie, vyneslo Mgr. Petru Janu Juračkovi z Univerzity Karlovy Cenu British Council a O. s. Adeto. ©

Marian Vacek

Hana Vašková byla letos jedinou ženou ve finále. Přestože nezískala žádnou z hlavních cen, její nápadité a vtipné vystoupení o pátrání po přítomnosti metanolu v alkoholických nápojích sklidilo velký úspěch. ©

Marian Vacek

V letošní finálové porotě zasedli Prof. Václav Pačes, známá česká meteoroložka Mgr. Alena Zárybnická a RNDr. Petr Zouhar, finalista FameLab 2011. ©

Marian Vacek

Externí odkazy