FameLab 2013 finalists on stage of Semafor Theatre
FameLab 2013 finalists on stage of Semafor Theatre ©

Marian Vacek

3rd year of FameLab in the Czech Republic

National final of FameLab 2013

Sunday 12 May
Semafor Theatre, Prague 6

V neděli 12. května diváci v Divadle Semafor vybrali svého favorita z 10 soutěžících. O celkovém vítězi rozhodovala samozřejmě odborná porota.

Vítězem se stal Bc. Jiří Dolanský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Porotu i publikum Jiří pobavil vystoupením Láska mezi borany. Borany totiž zkoumá v Ústavu anorganické chemie v Řeži, a přestože tyto sloučeniny bóru zrovna nevoní, dokázal pro ně diváky nadchnout. Ukázal jim, že borany - stejně jako lidé - potřebují ke vzájemné láskyplné interakci specifické podmínky. Cenu převzal z rukou významného českého matematika Karla Janečka, který zastupoval hlavní partnery soutěže  RSJ a.s. a NFKJ.
Jiří Dolanský pojede v červnu reprezentovat Českou republiku do anglického Cheltenhamu na mezinárodní klání národních vítězů. Tam již soutěž proběhne v angličtině a konkurence bude velká – Jiří se utká s dalšími 20 národními vítězi. 

Cenu AV ČR za vědecký přínos udělila porota Mgr. Janu Havlíkovi. Samsung Galaxy Tab II mu předal vedoucí poroty pan profesor Václav Pačes. Janovo vystoupení Svit diamantů je věčný ocenili také diváci, kteří mu svými hlasy přidělili Cenu publika. Tu předal Ing. Pavel Velév, ředitel Nadace Tomáše Bati.

Společnou cenu British Council a O. s. Adeto získal Mgr. Petr Jan Juračka z Univerzity Karlovy. V jeho vystoupení se zásadně odrazily jeho záliby – horolezectví a mikrofotografie. Cenu, kterou je studijní cesta do UK, předal Petrovi pan Steve Oxley, ředitel British Council v České republice.  

our judges

Prof. Václav Pačes
Mgr. Alena Zárybnická, meteorologist
RNDr. Petr Zouhar, FameLab 2011 finalist   

 

FameLab - Jiri Dolansky, 2013 winner
Jiří Dolanský, Czech FameLab 2013 winner ©

M. Vacek

Mgr. Jan Havlík won the Academy of Sciencies Prize plus the Audience Prize. ©

Marian Vacek

Mgr. Petr Jan Juračka, Charles University - winner of the British Council and Adeto prize.
Mgr. Petr Jan Juračka, Charles University - winner of the British Council and Adeto prize. ©

Marian Vacek

Hana Vašková was the only female finalist in 2013. Her detective story about detecting methanol in alcohol earned ¨her a big applause. ©

Marian Vacek

FameLab 2013 judges: Prof. Václav Pačes,  FameLab 2011 finalist RNDr. Petr Zouhar and famous Czech meteorologist Mgr. Alena Zárybnická.    ©

Marian Vacek

External links