Confident young woman smiling.

Přidejte se k nám a staňte se součástí mezinárodní společnosti, která je činná ve více než 100 zemích a mění životy lidí po celém světě.

Pracujeme dvěma způsoby – přímo s jednotlivci, jejichž životy ovlivňujeme, a s vládami a partnery, s nimiž spolupracujeme na větších změnách v dlouhodobějším měřítku. 

Budete podporováni v tom, abyste se dále věnovali svému osobnímu i profesionálnímu rozvoji prostřednictvím tréninku, koučování v průběhu pracovního procesu a individuálního vzdělávání. Nabízíme flexibilní pracovní dobu a různé další benefity.

Chceme, aby společnost British Council poskytovala inkluzivní pracovní prostředí. Snažíme se vytvářet příležitosti a zmenšovat překážky pro všechny, a to obzvlášť pro znevýhodněné a nedostatečně zastoupené skupiny. Aktivně usilujeme o to, aby v našich procesech, které jsou součástí přijímacích řízení, hodnocení zaměstnanců a mzdové politiky, nedocházelo k diskriminaci a aby byly ve všech našich centrech zajištěny spravedlivé podmínky pro kariérní postup a retenci zaměstnanců.

Marketing Coordinator English and Exams – Full time, definite contract for two years

Job aim: To support the implementation of the marketing plans of our Teaching Centres and Examination Services in Czech Republic, Hungary and Slovakia. The role will be based in the Czech Republic, includes hands-on work on marketing campaigns and requires excellent understanding of digital marketing channels and tools. It is an ideal opportunity for young professionals in the beginning of their career or recent graduates wishing to gain marketing experience in an international organisation. We are looking for an agile and energetic person who is able to adapt quickly. 

More information about the post and about how to apply is to be found here.

Starting date: October / November 2021 

Deadline for applications: Sunday 03 October 2021 23:59 CEST 

Organizátoři zkoušek

British Council v Praze hledá brigádníky pro práci na mezinárodně uznávaných zkouškách. Budete součástí širšího zkouškového týmu, který bude mít na starost organizaci zkoušek na různých místech. Budete spolupracovat se zaměstnanci zkouškového oddělení British Council, ostaními organizátory zkoušek a personálem v jednotlivých lokacích. Vaším úkolem bude zajištění hladkého průběhu testování. 

More information about the post and how to apply can be found here

Account Relationships Coordinator (BD&Ops) – Part-time 50%, definite contract for two years (initially)

Job aim: The purpose of this role is to build relationships, identify needs and enhance opportunities with key accounts to meet business related targets. The role is also required to proactively resolve issues, add value and ensure delivery on expectations. On a daily basis, the role executes the country key account strategy and plan.

The role is also required to ensure the efficient, effective operational co-ordination and delivery of B2B Exams at the right cost and customer experience. The role is to support B2B Customers in the Country / sub-Cluster on operational, system and technical issues and report issues and resolutions to the Business Development functions in the Country / sub-Cluster.

More information about the post and about how to apply is to be found here

Starting date: October 2021 

Deadline for applications: Sunday 19 September 2021 23:59 CEST