FamLab 2016 - národní finále

6. ročník soutěže FameLab v České republice zná své vítěze!

Národní finále se konalo v neděli 8. května v divadle Studia Ypsilon v Praze.

Všech 11 finalistů vybraných ve dvou národních kolech prošlo v dubnu školením Masterclass a bylo tedy na finálový večer perfektně připraveno. 

Odborná porota ve složení prof. Václav Pačes, AV ČR - předseda poroty, Mgr. Marie Rodinová (finalistka FameLab 2011), Dr. Michael Londesborough (chemik a popularizátor vědy) se při hodnocení jednotlivých vystoupení zaměřila především na vědecký obsah, srozumitelnost a charizma soutěžících.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZKOU soutěže FameLab 2016 v ČR se stala Eliška Selinger, která divákům přiblížila, čím se zabývá epigenetika. Eliška bude v červnu reprezentovat ČR na mezinárodním finále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu.

CENU BRITISH COUNCIL A NADACE NEURON si odnesla Lenka Zychová za vystoupení s názvem "Paprsek smrti" o vzniku a účincích gama záření. Lenka se může těšit na návštěvu vědeckého festivalu v anglickém Cheltenhamu, kam doprovodí letošní českou vítězku soutěže FameLab.

CENU DIVÁKŮ si odnesl Jakub Kubečka za své vystoupení "Kterak sedlák sen o vědě měl".
Cenu včetně pamětní medaile věnovala Nadace Tomáše Bati.

Václav Bystriánský se snažil odpovědět na otázku "Kam s ním" (vyhořelým jaderným palivem) a získal za to CENU AKADEMIE VĚD ČR, jejíž součástí byl i malý dron. 

Julie Nováková publikum seznámila se "Skutečnými mistry manipulace", za což byla oceněna CENOU ČESKÝCH CENTER a bude mít možnost prostřednictvím této instituce vědu popularizovat i v zahraničí . 

Gratulujeme všem oceněným finalistům i ostatním soutěžícím za skvělé výkony.

Záštitu soutěži FameLab v ČR poskytl předseda AV ČR profesor Jiří Drahoš. 

 

 Ocenení finalisté

Videozáznam z finálového večera pro vás připravujeme.