Národní finalisté soutěže FameLab 2015 v Praze na Mezinárodních ozvěnách
Šest národních finalistů soutěže FameLab 2015 přijelo do Prahy, aby Vám předvedli jedinečnou show plnou zábavy a vědy! Akce se konala v rámci Týdne Vědy a techniky. zleva: Dr. Michael Londesborough, Matěj Novák, Eva Maxová, (oba ČR), Tea Rukavina (Chorvatsko), Oskari Vinko (Švýcarsko), dole: Katya Sephton, Lisa Murphy (Irsko), Dong-Seon Chang (Německo)

KALENDÁŘ SOUTĚŽE FAMELAB ČESKÁ REPUBLIKA 2015

 • 13. leden - 23. únor: přihlašování účastníků 
 • 7. března - 1. regionální kolo, Praha
 • 21. března - 2. regionální kolo, Zlín
 • 10.-12. dubna - školení MasterClass pro finalisty: Liblice
 • 3. května  - české národní finále FameLab 2015, Praha
 • 2.-7. června - FameLab 2015 mezinárodní finále, Cheltenham, Spojené království

Výsledky národního finále FameLab 2015

Českým vítězem soutěže FameLab 2015 se v neděli 3. května stal ONDŘEJ LIDICKÝ z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Jeho vystoupení s názvem "Zásilková služba - distribuce léčiv" zaujalo nejen odbornou porotu, ale i přítomné diváky, kteří Ondřejovi udělili Cenu publika.
Ondřej bude v červnu reprezentovat ČR v mezinárodním finále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu. Držte mu palce 3.6. v semifinále. Finále se uskuteční 4.6.

Přehled udělených cen:

Absolutní vítěz: Ondřej Lidický: Zásilková služba - distribuce léčiv / Ústav makromolekulární chemie AV ČR, polymerní léčiva (malý tablet a čest reprezetovat ČR v mezinárodním finále FameLab ve Velké Británii)

Cena publika: Ondřej Lidický: Zásilková služba - distribuce léčiv / Ústav makromolekulární chemie AV ČR, polymérní léčiva (minireproduktor, medaile Nadace Tomáše Bati)

Cena Českých center: Vojtěch Sysel: Co je to černá díra? / Slezská univerzita v Opavě, teoretická fyzika (výjezd do zahraničí a čest popularizovat českou vědu ve spolupráci s Českými centry) 

Cena AV ČR: Barbora Procházková: Nejen víno zraje aneb Reprodukční taje / Ústav živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, molekulární biologie (minikamera Go Pro)

Cena British Council a ADETO: Matěj Novák: Jednotka rychlého nasazení / VŠCHT Praha, chemické inženýrství a bioinženýrství (zájezd do anglického Cheltenhamu na Science Festival)

Záštitu soutěži FameLab v ČR poskytl předseda AV ČR profesor Jiří Drahoš. 

Záznam finálového večera

Pokud jste nemohli finálový večer sledovat přímo v sále pražského Studia Ypsilon, můžete se podívat na záznam a rozhovory se všemi finalisty.

Fotoalbum 

Výsledky mezinárodního finále FamLab 2015, 3.-4. června, Cheltenham, UK

V roce 2015 se soutěže účastnilo rekordních 27 zemí z celého světa. V Cheltenhamu se proto uskutečnila celkem 3 semifinálová kola po 9 účastnících. Český reprezentant Ondřej Lidický (Ústav makromolekulární chemie AV ČR) se se svým vystopupením "Zásilková služba - distribuce léčiv" představil ve 3. semifinále. Ve velké konkurenci se bohužel do finálového večera neprobojoval, ale i tak mu patří velké uznání a gratulace za skvělou reprezentaci české vědy.

Vítězem se stal Oskari Vinko reprezentující Švýcarsko. O druhé a třetí místo se podělili Francouz Francois-Xavier Joly a Lillian Smestad za CERN.

Do finálového klání, které se konalo 4. června postoupili:

 1. Lillian Smestad, CERN
 2. Emer Maguire, UK
 3. Marcia Brandenburg-Goddard, Netherlands
 4. Oskari Vinko, Switzerland
 5. Tea Rukavina, Croatia
 6. Francois-Xavier Joly, France
 7. Luiza Saphocleous, Cyprus
 8. Sandip Kamath, Australia
 9. Dong-Seon Chang, Germany

Záznam mezinárodního finále FameLab 2015.

Mezinárodní ozvěny FameLab 2015, 6. listopadu 2015, Praha

Šest národních finalistů soutěže FameLab 2015 přijelo do Prahy, aby Vám předvedli jedinečnou show plnou zábavy a vědy! Akce se konala v rámci Týdne Vědy a techniky.

Pokud jste se do Clam-Gallasova paláce v Praze nedostali, podívejte se na videozáznam. Dozvíte se, jak se chovat ke svým kostem, jak je to s vnímáním světa, jak se bojuje proti rostlinným parazitům, o záludnostech při projektování mostů, o nevyužité síle česneku, o symetrii a našem vnímání krásy nebo o boji proti malárii.

Fotografie z akce

 

fotografie

Ondřej Lidický na podiu během svého vystoupení v semifinále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu. Vpravo sedí tříčlenná porota, dva muži, jedna žena.
Ondřej Lidický během svého semifinálového vystoupení v Cheltenhamu, FameLab International 2015
Four FameLab 2015 prize winners
Čtyři ocenění finalisté soutěže FameLab 2015. Zleva: Matěj Novák (Cena British Council a Adeto), Barbora Procházková (Cena AV ČR), Ondřej Lidický (celkový vítěz a držitel Ceny publika) a Vojtěch Sysel (Cena Českých center) ©

Marian Vacek

Finalisté soutěže FameLab 2015 čekají na vyhlášení vítězů.
Finalisté soutěže FameLab 2015 čekají na vyhlášení vítězů. ©

Marian Vacek

FameLab 2015 - porota finálového večera, zleva: Doc. Karel Oliva, Dr. Michael Londesborough a Mgr. Eva Vlčková
FameLab 2015 - porota finálového večera, zleva: Doc. Karel Oliva, Dr. Michael Londesborough a Mgr. Eva Vlčková ©

Marian Vacek

Externí odkazy