By British Council Czech Republic

14 prosince 2021 - 13:23

Zpívání písniček a říkanek společně s dětmi jsou skvělé každodenní aktivity v angličtině, které lze začlenit do studia jazyka, ať už doma nebo na cestách. Další zapojení souvisejících obrázků, animací nebo rekvizit pomáhá dětem porozumět a je příjemným a nezapomenutelným zážitkem, při kterém se děti učí oblíbené písně a rýmy. 

Písničky je potřeba dětem několikrát přehrát, aby se s nimi seznámily. Buďte si ale jistí, že opakovaný poslech brzy povede k pobroukávání a pak i zpívání těchto písniček v angličtině. Zde máme několik návrhů na interaktivní písničky a rýmovačky, které vám pomohou začít. Doufáme, že se budou vám i dětem líbit.

Pozdravy a každodenní aktivity

Jako přípravu na výuku angličtiny si můžete spolu s dětmi zazpívat tuto veselou, vítací písničku Hello Hello za doprovodu animace a pohybu. Podobné písničky jsou jemným úvodem ke každodenním slovům a frázím. V podobě hravé a chytlavé písničky je takový úvod ideální pro malé studenty jazyka. Jakmile si bude dítě jistější, můžete představit i jednoduché emoce a pocity ve formě písničky Hello. Pozdravy jako how are you? jsou zde zobrazeny spolu s pocity dobře, skvěle, úžasně, unaveně, hladově a ne úplně dobře. 

Dle našich zkušeností je nejlepší cestou, jak povzbudit děti při obávaném čase na úklid, přeměna aktivity na hru. Povzbuzení a pochválení nezávislosti ve všech formách je skvělou přípravou pro děti do budoucna. Poslechem písničky Clean Up, když je čas uklidit hračky, se písnička stane pravidelným signálem, který označí i někdy nepopulární aktivitu. 

Písničky o zvířatech anglicky

Old McDonald had a farm fantasticky doprovodí poznávání zvířat na farmách i jejich zvuků. Tato hravá melodie je plná opakování, což umožňuje procvičování pro budoucí zpěváky. Jakmile si bude dítě jisté v původní verzi písně, můžete změnit zvířátka na farmě za zvířata exotická, třeba z džungle... “Old McDonald had a Parrott...“

I have a Pet Tato živá písnička je dokonalým úvodem k názvům a zvukům domácích mazlíčků. Obsahuje chytlavou melodii a zábavný text. Děti tak budou během chvilky zpívat spolu s otázkou Do you have a pet?

Walking in the jungle dětem představí exotičtější zvířata (např. žáby, opice, tukany a tygry) v prostředí dobrodružné džungle. Při ní budou děti nejen chodit, ale také dupat a skákat. Opět obsahuje řadu opakování a poutavých animací, při kterých se malí průzkumníci zapojí a budou nahlas prohlašovat We are not afraid, we are not afraid! 

Baby Shark Tato oblíbená písnička u malých studentů rychle zaujme příběhem hladové rodiny žraloků, která pozoruje skupiny menších ryb. Je nejen velmi zábavná, ale také představuje slovní zásobu pro členy rodiny (baby shark, mama shark, papa shark, grandma shark, grandpa shark), velikosti a fráze napínavým a opakujícím se stylem. 

Písničky o barvách anglicky

Když se děti učí názvy různých barev, je jednoduchým způsobem, jak posílit ve znalostech této nové slovní zásoby, aktivita na hledání různých barev. Menší děti se velmi rády řídí jednoduchými pokyny jako Find something blue! během interaktivní písničky I see something blue. Jakmile budou děti s písničkou seznámené, můžete pak hledání barev přesunout do celého domu.

Až si budou děti vědomé různých barev, můžete přidat oblíbenou a klidnou písničku I can sing a rainbow, která je u malých dětí populární. Díky ní jsou schopné sebevědomě ukázat na různé barvy duhy, ať už na obloze nebo na obrazovce. 

Písničky o číslech a počítání anglicky

Five Little Ducks Jednoduchý a poutavý příběh pěti kačátek a jejich maminky. I zde je opakování klíčem k úspěchu a tato písnička jich má hromadu v podobě odpočítávání od 5 do 0, zatímco kačátka prozkoumávají své okolí jedno po druhém, než se vrátí pro obejmutí od maminky kachny. 

Five Little Monkeys Pro další trénování počtů se podívejte na těchto pět drzých malých opiček, které jedna po druhé padají z postele. Děti zbožňují napodobování opiček a rozlobeného lékaře, který je varuje “No more monkeys jumping on the bed.“

1,2,3,4,5 Once I Caught a Fish Alive Tato poutavá písnička dětem pomáhá překlenout počítání mezi 5 a 10. Počítejte na prstech ruky při zpěvu a povzbuďte děti, aby počítaly také. Bude to skvělá interaktivní aktivita a fantastický způsob, jak prohýbat a posilovat svaly prstů, nejen počítání. 

Hickory Dickory Dock Tato jednoduchá říkanka je skvělá pro procvičování počítání a také pro jednoduché představení času. Jakmile bude dítě písničku znát, zkuste zpívat i Hickory Dickory Crash. V písničce zjistíte, že nejen myš běží rychleji než čas. Můžete povzbudit děti, aby si v písničce vymyslely vlastní zvířátka... “Hickory Dickory Dock, the iguana ran up the clock!”  

Interaktivní písničky – Aktivity pro ruce a nohy 

If you’re happy and you know it! Tato živá a interaktivní písnička je dle našich zkušeností mezi dětmi velmi oblíbená. Mohou při ní nejen zpívat, ale také tleskat, dupat i křičet “hurray!”  

Heads shoulders, knees and toes Chytlavá písnička pomáhá naučit části těla jednoduchým a akčním způsobem. Jakmile si bude dítě v písničce jisté, můžete zkusit vynechat jednotlivé části těla pokaždé, když zpíváte. Nebo zkuste verzi Animal aerobic class, která je velmi energická a stále se zrychluje. Jste připraveni?!

The wheels on the bus Tato veselá píseň s tématem autobusu je vždy populární u malých studentů, zvláště, když se učí jednotlivé aktivity z veršů. 

Incy Wincy Spider Tato rýmovačka je spojená s aktivitou Incy wincy actions. Umožňuje dětem zapojit i malíčky v příběhu pavouka. Děti si tak trénují jemné motorické svaly.

Zapojení těchto písniček a říkanek do hraní s dětmi je jednoduchým krokem k zábavné  výuce angličtiny doma, která děti pohltí. Pokud se vám tato doporučení líbila, navštivte i web Learn English Kids, kde najdete řadu dalších písniček.