portrét Prof. Martina Hilského
Date
Čtvrtek 8. listopadu 2018 -
12:30 do 14:00
Místo konání
Týden vědy a techniky, Chrudim

Příběh milenců, kteří zemřou pro lásku, má bezpočet verzí a podob. Mnohé z nich Shakespeare znal a motivy v nich se inspiroval. Podobně jako jeho předchůdci do své tragédie zahrnul Romeovu první nevydařenou lásku k Rosalině, hostinu v domě Kapuletů, kde se Romeo a Julie poprvé setkají a na první pohled se do sebe zamilují, mnicha, který se snaží milencům pomoci, bitku mezi Monteky a Kapulety, Romeovo vyhnání z Verony, snahu Juliiných rodičů provdat ji za kavalíra dle jejich výběru, atd.

Proč se právě Shakespearova verze modelové situace milenecké lásky ubité lidskou nenávistí stala světoznámou? Proč inspirovala mnohé filmaře, hudebníky a choreografy k vytvoření dalších nedostižných děl? To v této přednášce poodhalí profesor Martin Hilský, špičkový anglista, překladatel a znalec Shakespearova díla.

Věková skupina: střední školy
Téma: historie, jazyk a literatura

 

Přednášející:

portrét Prof. Martina Hilského

prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

prof. Martin Hilský je anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Patří k předním českým překladatelům Shakespearova díla. Je držitelem řady významných ocenění (např. Řád britského impéria, Státní cena za překladatelské dílo, Medaile Za zásluhy, Cena Toma Stopparda, Cena Josefa Jungmanna, Medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy, Česká hlava).