Romeo a Julie

Čtvrtek 4. května 2017 -
19:00 do 21:30

Příběh milenců, kteří zemřou pro lásku, má bezpočet verzí a podob. Mnohé z nich Shakespeare znal a motivy v nich se inspiroval. Podobně jako jeho předchůdci do své tragédie zahrnul Romeovu první nevydařenou lásku k Rosalině, hostinu v domě Kapuletů, kde se Romeo a Julie poprvé setkají a na první pohled se do sebe zamilují, mnicha, který se snaží milencům pomoci, bitku mezi Monteky a Kapulety, Romeovo vyhnání z Verony, snahu Juliiných rodičů provdat ji za kavalíra dle jejich výběru, atd.

Proč se právě Shakespearova verze modelové situace milenecké lásky ubité lidskou nenávistí stala světoznámou? Proč inspirovala mnohé filmaře, hudebníky a choreografy k vytvoření dalších nedostižných děl? To v této přednášce poodhalí profesor Martin Hilský, špičkový anglista, překladatel a znalec Shakespearova díla.

Ve spolupráci s Městskou knihovnou Praha

Přednáší:

prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

prof. Martin Hilský je anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Patří k předním českým překladatelům Shakespearova díla. Je držitelem řady významných ocenění (např. Řád britského impéria, Státní cena za překladatelské dílo, Medaile Za zásluhy, Cena Toma Stopparda, Cena Josefa Jungmanna, Medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy, Česká hlava).

portrét Prof. Martina Hilského