portrét Prof. Martina Hilského
Date
Pátek 10. listopadu 2017 -
10:00 do 11:30
Místo konání
Týden vědy a techniky, Městská knihovna v Praze

Příběh milenců, kteří zemřou pro lásku, má bezpočet verzí a podob. Mnohé z nich Shakespeare znal a motivy v nich se inspiroval. Podobně jako jeho předchůdci do své tragédie zahrnul Romeovu první nevydařenou lásku k Rosalině, hostinu v domě Kapuletů, kde se Romeo a Julie poprvé setkají a na první pohled se do sebe zamilují, mnicha, který se snaží milencům pomoci, bitku mezi Monteky a Kapulety, Romeovo vyhnání z Verony, snahu Juliiných rodičů provdat ji za kavalíra dle jejich výběru, atd.

Proč se právě Shakespearova verze modelové situace milenecké lásky ubité lidskou nenávistí stala světoznámou? Proč inspirovala mnohé filmaře, hudebníky a choreografy k vytvoření dalších nedostižných děl? To v této přednášce poodhalí profesor Martin Hilský, špičkový anglista, překladatel a znalec Shakespearova díla.

prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Špičkový anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury (Filozofická fakulta UK). Přeložil do češtiny celé Shakespearovo dílo. Je držitelem řady významných ocenění – např. Řádu britského impéria, Státní ceny za překladatelské dílo, České hlavy, Medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy o popularizaci vědy atd.