Prof. Martin Hilský
Date
Thursday 08 November 2018 -
12:30 to 14:00
Location
Week of Science and Technology, Chrudim

(This event is in Czech.)

Příběh milenců, kteří zemřou pro lásku, má bezpočet verzí a podob. Mnohé z nich Shakespeare znal a motivy v nich se inspiroval. Podobně jako jeho předchůdci do své tragédie zahrnul Romeovu první nevydařenou lásku k Rosalině, hostinu v domě Kapuletů, kde se Romeo a Julie poprvé setkají a na první pohled se do sebe zamilují, mnicha, který se snaží milencům pomoci, bitku mezi Monteky a Kapulety, Romeovo vyhnání z Verony, snahu Juliiných rodičů provdat ji za kavalíra dle jejich výběru, atd.

Proč se právě Shakespearova verze modelové situace milenecké lásky ubité lidskou nenávistí stala světoznámou? Proč inspirovala mnohé filmaře, hudebníky a choreografy k vytvoření dalších nedostižných děl? To v této přednášce poodhalí profesor Martin Hilský, špičkový anglista, překladatel a znalec Shakespearova díla.

Věková skupina: střední školy
Téma: historie, jazyk a literatura

portrét Prof. Martina Hilského

prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Martin Hilský is a professor of English literature at Charles University in Prague and a translator. He is one of the most prominent translators of Shakespeare´s plays and poems into Czech.

He is a recipient of a number of prestigious awards (Jungmann Prize, Tom Stoppard Prize, an MBE (An Honorary Member of the British Empire) by Her Majesty the Queen Elizabeth II., State Award for Translation, the President´s Medal of Merit (both 2012), Česká hlava (2015).