Britský spisovatel Gavin Extence podepisuje své knihy
Britský spisovatel Gavin Extence podepisuje své knihy. Úryvky z jeho posledního románu Potíže s empatií se budou číst během letošní Noci literatury. ©

T. Belloň

Date
Středa 9. května 2018 -
18:00 do 23:00
Místo konání
Praha 1, Mnichovo Hradiště, Pardubice, Litomyšl, Strakonice, České Budějovice, Český Krumlov, Ústí nad Labem, Rožnov p.R

Další ročník známého literárního happeningu opět netradičním způsobem přiblíží současnou evropskou literaturu v nových českých překladech. Série veřejných čtení se uskuteční během jednoho večera na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 1 a v dalších městech České republiky.

Noc literatury organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU - EUNIC (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími, Zastoupením Evropské komise v ČR a Labyrint revue. K projektu se před pěti lety připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). V roce 2013 se poprvé četlo kromě Prahy také v dalších městech Česka.

Noc literatury v Praze

Letošní pražská trasa provede návštěvníky zákoutími Prahy 1 - konkrétně po Novém a Starém Městě. Na 18 zastávkách představí každá z účastněných zemí jednoho svého současného autora v novém českém překladu. 
Čtení probíhají paralelně - na všech uvedených místech se začíná v 18.00, ukázky se opakují vždy v půlhodinových intervalech až do 22.30. Sami si můžete zvolit pořadí míst, která během večera navštívíte. Úryvky budou interpretovat známé herecké osobnosti.

British Council přispívá k letošní Noci literatury čtením úryvku z knihy POTÍŽE S EMPATIÍ britského autora Gavina Extense v podání herce Vladimíra Polívky.

Potíže s empatií na Noci literatury v regionech

České Budějovice

Kde: Hardtmuthova vila - terasa 1.patro, Dům dětí a mládeže, U Zimního stadionu č. 1
Čte: Jaroslava Červenková, herečka Jihočeského divadla

Český Krumlov

Kde: Gotický sál a nádvoří prelatury, Horní 155
Čtou: Jana Procházková a Jiří Pokorný, herci Divadelního klubu Českokrumlovská scéna 

Mnichovo Hradiště

Kde: bar Městského divadla
Čte: David Vejražka

Litomyšl

Kde: Městská knihovna, Smetanovo nám. 50

Pardubice

Kde: Divadlo 29, Svaté Anežky České č.p. 29
Čte: Martin Myšička, herec Dejvického divadla

Rožnov pod Radhoštěm

Kde: červená vila SŠZP
Čte: Ctib, písničkář, člen punkové kapely Chorobopop a skvělý interpret hlasitého předčítání. Pracuje jako učitel na Základní škole Sedmikráska.

Strakonice

Kde: na terase u Maltézského sálu (vstup z 3. hradního nádvoří)
Čte: Miroslav Žitný, historik

Ústí nad Labem

Kde: Volný výběr vědecké knihovny UJEP, Pasteurova 5
Čte: Kryštof Rímský

Gavin Extence: Potíže s empatií / The Empathy problem

Překlad do češtiny: Veronika Volhejnová, vydalo Argo 2017

Ve světě vysokých financí a dravých obchodů, ve kterém se Gabriel Vaughn vyšplhal téměř na samý vrchol, platí jediné: právo silnějšího. Když tedy dvaatřicetiletý manažer zjistí, že má nevyléčitelný nádor na mozku a zbývá mu šest měsíců života, rozhodne se nedat na sobě co nejdéle nic znát. Jenže nemoc na to má jiný názor a Gabriel ke své hrůze zjišťuje, že začíná přemýšlet o pocitech jiných lidí – kolegů, sekretářek, svého otce, dokonce i Caitlin, politické aktivistky s houslemi, která ho neodolatelně přitahuje. Jenže v životě, jaký Gabriel dosud vedl, empatie představuje problém… 

Gavin Extence se narodil v roce 1982. Vyrůstal na venkově a v období od svých pěti do jedenácti let dosáhl krátké, leč závratné kariéry jako šachový hráč. Vyhrál řadu mezinárodních šachových soutěží. Dokonce zavítal i do Moskvy a Sankt Petěrburgu, aby se zde utkal s nejlepšími šachisty Ruska. Vyhrál jedinou hru. Nyní žije se svou ženou, dcerou a kočkou v Sheffieldu, a když právě nepíše, věnuje se vaření a astronomii.
(zdroj: Argo)