Date
Čtvrtek 9. května 2019 -
18:00 do 23:00
Místo konání
Praha a další města

Další ročník známého literárního happeningu opět netradičním způsobem přiblíží současnou evropskou literaturu v nových českých překladech. Série veřejných čtení se uskuteční během jednoho večera na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 2 a v dalších městech České republiky.

Noc literatury organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU - EUNIC (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími, Zastoupením Evropské komise v ČR a Labyrint revue. K projektu se před pěti lety připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). V roce 2013 se poprvé četlo kromě Prahy také v dalších městech Česka.

Noc literatury v Praze

Letošní pražská trasa provede návštěvníky zákoutími Prahy 2 - konkrétně po Novém a Starém Městě. Na 19 zastávkách představí každá z účastněných zemí jednoho svého současného autora v novém českém překladu. 

Na všech místech se čte vždy současně, a to v 15 minutových intervalech. Za jednu hodinu se tedy čte na každém místě jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků. Diváci si sami podle mapky volí místa a čtení, která navštíví. Mapka bude k dispozici online ke stažení z webu Noci literatury.

Vstup na všechna čtení je zdarma! Úryvky budou interpretovat známé herecké osobnosti.

British Council přispívá k letošní Noci literatury čtením úryvku z knihy PRAŽSKÉ JARO britského autora Simona Mawera v podání herce Filipa Březiny.

Přehled dalších měst, která jsou do akce zapojena, najdete na webu Noci literatury.

Noc literatury v regionech

  • Nové Město nad Metují, čte: Lucie Peterková - moderátorka Českého rozhlasu Hradec Králové
  • Mnichovo Hradiště
  • Příbram
  • Dačice
  • Frenštát pod Radhoštěm
  • Litomyšl
  • Litoměřice