Date
Thursday 09 May 2019 -
18:00 to 23:00
Location
Prague and other cities

EU Literature Night is a platform for the European Cultural Institutes to present contemporary literature in translation in Czech. The event takes place the night before the opening of Book World Prague and consists of a series of public readings performed by famous Czech actors in a variety of venues across Prague and other Czech cities. The event is organised in collaboration with Czech Centres, EUNIC, Embassies, Book World Festival, bookshops, publishing houses and libraries. 

British Council is a long-term partner of Literature Night - public readings at unusual places. This year, reading from a novel Prague Spring by British author Simon Mawer will take place in Prague and other Czech cities.

This event is in Czech.

-------

Další ročník známého literárního happeningu opět netradičním způsobem přiblíží současnou evropskou literaturu v nových českých překladech. Série veřejných čtení se uskuteční během jednoho večera na atraktivních či běžně nedostupných místech Prahy 2 a v dalších městech České republiky.

Noc literatury organizují Česká centra ve spolupráci s klastrem Sdružení kulturních institutů zemí EU - EUNIC (European Union National Institutes for Culture), zahraničními velvyslanectvími, Zastoupením Evropské komise v ČR a Labyrint revue. K projektu se před pěti lety připojil také Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). V roce 2013 se poprvé četlo kromě Prahy také v dalších městech Česka.

Noc literatury v Praze

Letošní pražská trasa provede návštěvníky zákoutími Prahy 2 - konkrétně po Novém a Starém Městě. Na 19 zastávkách představí každá z účastněných zemí jednoho svého současného autora v novém českém překladu. 

Na všech místech se čte vždy současně, a to v 15 minutových intervalech. Za jednu hodinu se tedy čte na každém místě jedna ukázka dvakrát a vymění se dvě skupiny diváků. Diváci si sami podle mapky volí místa a čtení, která navštíví. Mapka bude k dispozici online ke stažení z webu Noci literatury

Vstup na všechna čtení je zdarma! Úryvky budou interpretovat známé herecké osobnosti.

British Council přispívá k letošní Noci literatury čtením úryvku z knihy PRAŽSKÉ JARObritského autora Simona Mawera v podání herce Filipa Březiny.

Přehled dalších měst, která jsou do akce zapojena, najdete na webu Noci literatury

Noc literatury v regionech

  • Nové Město nad Metují, čte: Lucie Peterková - moderátorka Českého rozhlasu Hradec Králové
  • Mnichovo Hradiště
  • Příbram
  • Dačice
  • Frenštát pod Radhoštěm
  • Litomyšl
  • Litoměřice