By British Council Czech Republic

27 ledna 2021 - 17:30

Měsíce pro děti anglicky: jak děti naučit kalendář

Zeptejte se dětí v mateřské škole, kdy mají narozeniny. Určitě vás nepřekvapí, když uvidíte zmatený výraz v jejich tvářích. Názvy měsíců, natož pak dnů v roce jsou pro ně nové a dětem trvá určitou dobu je pochopit. Koncept času i posloupnosti měsíců jsou pro malé studenty náročné. Narozeniny jsou ale v životě dětí nezapomenutelným okamžikem spojeným s návštěvami rodiny a přátel a snad i s překvapeními. Tyto události jsou proto dobrým výchozím bodem, který jim může pomoci si kalendář s měsíci anglicky zapamatovat.

Příležitosti a události

12 nových slov v angličtině je výzvou pro každého. Je tedy dobré jednotlivé měsíce rozdělit pro děti na speciální příležitosti. Představte si, že je rok rozdělený na etapy podle svátků a oslav a zaměřte se na měsíce, ve kterých se konají. Ideální je pracovat chronologicky a začít s aktuálním měsícem, u kterého zdůrazníte jakoukoli speciální událost, o které vaše dětí ví.

V hodinách angličtiny se typicky zaměřujeme na příležitosti a svátky, které jsou relevantní pro anglosaský svět, například Vánoce, Velikonoce, letní prázdniny, Halloween atd. Pro předškolní děti je ale důležité se zaměřit se na speciální události ve vlastní rodině a komunitě, aby byla výuka specifická a učení jazyka bylo snadnější. Můžete tak kromě narozenin v rodině zahrnout Mikuláše či filipojakubskou noc neboli pálení čarodějnic.

Vytvořte si vlastní anglický kalendář pro děti

Jak se na tyto informace dále můžete zaměřit? Efektivní postup je mít vyvěšený vlastní kalendář, kde si velkými písmeny napíšete vždy název měsíce a zobrazíte dané události. Nemusí to být nějaký drahý kalendář, který si koupíte v knihkupectvích. Kalendář si s dětmi můžete i vytvořit doma během jednoho sobotního odpoledne a pak přilepit na lednici nebo na zeď v jejich pokoji. Vše, co potřebujete, je velká čtvrtka rozdělená řádky do dvanácti sekcí, kam budete přidávat události a měsíce. Můžete si to i zjednodušit a rozdělit kalendář podle období a mít čtyři sekce, každou s 3 měsíci.

Podpořit pak děti v tom, aby se učili správnou výslovnost každého měsíce, je jednoduché. Stačí si s dětmi pustit zábavnou písničku, která je bude motivovat, aby se měsíce naučili v chronologickém pořadí a spojovali si psané slovo se zvukem.

I když neočekáváme, že budou děti v tomto věku číst anglicky, mohou i tak znát mnoho slov a znaků v angličtině. Používání tištěného slova pro měsíce jako vizuální pomůcky se určitě vyplatí. Je důležité říci, abyste od dětí neočekávali, že budou číst (i když to se samozřejmě nakonec stane). V této fázi si ale už spojí výslovnost se vzhledem psaného slova.

Sebevědomí při výslovnosti měsíců je první fází učení. Nyní mají děti slova ve své krátkodobé paměti, ale abychom je opravdu povzbudili a děti pochopily, co každý měsíc znamená, je potřeba přejít k našemu kalendáři s důležitými okamžiky.

Společné zamyšlení nad zvláštními událostmi může být zábavné a pomůže dětem si zapamatovat narozeniny členů rodiny, které pak můžete přidat do kalendáře. Je to pro ně znovuprožití těchto okamžiků, na které se budete těšit i před nadcházejícími narozeninami a speciálními příležitostmi. Pokud jste opravdu organizovaní, můžete si vytisknout i dodatečné obrázky a s dětmi je přilepit k odpovídajícím měsícům v roce. Nezapomeňte začít narozeninami dětí i sourozenců, aby se nikdo necítil uražený. Můžete najít i ilustrace k jednotlivým událostem, nebo nechat děti, aby si vytvořily obrázky vlastní. Malou inspiraci pro obrázky s typickými ročními událostmi najdete zde

Plánování událostí

Přidávání událostí, narozenin a zvláštních příležitostí pod nadpisy měsíců je pro děti rozhodně zábavné. Můžete samozřejmě přidat i další důležitá data. Kalendář lze použít na spoustu věcí: návštěvy tety a strýce, lékaře, zubaře atd. Buďte tedy připraveni využít tento počáteční zdroj k tomu, abyste s dětmi mluvili nejen o měsících ale i o plánech na dárky, návštěvách a přípravách pro školu. Důsledné používání kalendáře posílí samostudium dětí a pomůže jim si měsíce v roce (a snad i další události) zapamatovat. Můžete pak opakovat nejen měsíce, ale i základní počty s čísly od 1 do 12 nebo i dny v týdnu.

Zábavná výuka

Dalším skvělým způsobem, jak pomoci dětem zapamatovat si měsíce je v roce, je dělat učení zábavným a hrát hry se slovíčky. Jednou z her může být vytištění obrázků jednotlivých měsíců nebo jejich napsání na čtvrtku. Předstírejte, že vám karty spadly tak, aby byly pomíchané a poté děti požádejte, aby dalo měsíce do správného pořadí. Chcete-li pomoci těm nejmenším, kteří už umí čísla ale ne měsíce, můžete na zadní stranu přidat čísla od 1 do 12. Mohou se tak podívat, pokud si nebudou jisté. Aby to bylo ještě zábavnější, můžete tuto aktivitu provádět s hudbou a pokusit se seřadit měsíce ve správném pořadí, než se hudba zastaví. Můžete také hrát hádanku částečným zakrytím slova jinou kartou, při které dítě hádá název měsíce. Až uhádnou všechny měsíce správně podle vizuálního znázornění slova, budou na sebe určitě pyšné. Pro herce mezi rodiči může být napodobování aktivit pro každý měsíc další alternativou hry. Vaše dítě se určitě bude smát, až budete napodobovat ducha pro měsíc říjen nebo jedení zmrzliny pro srpen.

V neposlední řadě investováním do speciální anglické knihy, kterou si spolu s dětmi můžete číst, posílíte jejich vědomosti a vytvoříte pro děti skutečně celostní zážitek tím, že se budou učit měsíce v kontextu široké řady rodinných událostí. Pokud vaše děti ještě neznají Kippera, určitě si zamilují tohoto malého dobrodružného psa, který má (stejně jako oni) pro každý měsíc v roce speciální událost.