By British Council Czech Republic

14 prosince 2021 - 13:38

Učení začíná doma

Učení angličtiny doma může menším dětem poskytnout pravidelné učební krůčky, které jim pomohou seznámit se s anglickým jazykem nebo mohou doplnit hodiny, které již navštěvují. Někteří rodiče se obávají, že jejich vlastní znalost angličtiny není dokonalá. Podle našich zkušeností jsou ale zapojení a nadšení prvními a nejdůležitějšími kroky k zaujetí dítěte při poznávání angličtiny. Zde je několik typů a nápadů na aktivity na doma, které vám na této cestě pomohou.

Opakování a rutina

Opakování aktivit, jako je učení angličtiny doma, pomáhá vytvářet návyk. Procvičování stejných frází nebo anglických písniček vám pomůže vytvořit každodenní návyky a dítěti dá signál, že probíhá výuka jazyka. Udržujte tyto lekce krátké (ne více než 15 minut u malých studentů), pestré a zábavné. Budou pak pro děti zajímavé a udrží jejich zájem o angličtinu. 

Málo a často funguje! Pravidelné používání angličtiny během dne v době, kdy to dítě očekává, pomáhá udržet učení rozmanité. Můžete například zavést anglický příběh před spaním nebo si zazpívat písničku před koupáním.  Pokud potřebujete další inspiraci, podívejte se na ukázku rodiny a jejich čtecího koutku English corner.

 Příběhy

Čtení knížek s jasnými a barevnými ilustracemi je skvělý způsob, jak představit a objevovat angličtinu při příjemně stráveném společném času. 

Děti rády poslouchají pohádky, které jsou jim povědomé, takže opakované čtení příběhu zajistí nejen spokojené publikum, ale je i skvělým způsobem jak si také zopakovat slovní zásobu a strukturu vět v důvěrném a příjemném prostředí. Začněte s interaktivním přístupem a povzbuďte dítě kladením otázek týkajících se obrázků, například Where’s the blue dog? Díky opakování si děti budou postupně v příběhu jisté a přidají se k té části vyprávění, kterou rozpoznají. 

Vedle podněcování představivosti, čtení i předčítání umožňuje dětem rozvíjet poslechové dovednosti, když slyší gramatické formy a nová slovíčka v angličtině.

Písničky a rýmy

Zpívání písniček a rýmů s dětmi je jednoduchý způsob, jak dětem představit větší objem jazyka zábavnou a spontánní formou. Zpívání písniček i rýmů je pro děti nejen zajímavé, ale je také dobré pro procvičování důrazu, rytmu a intonace v angličtině. 

Po několika opakovaných poslechnutích si děti začnou písničku automaticky broukat i zpívat. Vizuální pomůcky jako třeba animace nebo loutky jim pak můžou pomoct při porozumění. Zkuste s dětmi zpívat Hickory Dickory Dock s pomocí loutky nebo plyšového zvířete, které vám pomůže si zapamatovat slovíčka.

Technologie

Aplikace jsou poutavým, pohlcujícím a interaktivním přístupem pro studenty jakéhokoliv věku a mohou být skvělým doplněním v oblasti jazykové výuky. Můžete je použít na mobilním zařízení nebo na tabletu. I malí studenti mají díky nim přístup k aktivitám na procvičení slovní zásoby, počítání, fonetiky a nebo mohou sledovat interaktivní příběhy a hry. Propojení aktivit s jejich zájmy a s tématy, o kterých se děti učí, zvyšuje angažovanost a nadšení pro studium. 

Pro procvičení čísel, barev, tvarů, jídel, zvířat, věcí ve třídě, hraček a dalších se podívejte na na aplikaci Learning Time with Timmy

Sledování a poslech krátkých klipů z oblíbených kreslených programů vašeho dítěte je jednoduchý způsob, jak vystavit malé studenty doma anglicky mluvícímu prostředí. To umožňuje dětem poslouchat výslovnost nových i známých slov a frází pod záminkou sledování oblíbeného programu. 

Hry a kartičky

Hry pomáhají udržet výuku živou, zábavnou i poutavou. Kartičky lze pak využít při mnoha aktivitách. Pokud máte kreativní náladu, můžete si kartičky vyrobit sami, nebo si můžete stáhnout hotové na webu Learn English Kids

Podívejte se na členy rodiny, jak hrají pexeso pomocí kartiček, nebo si prohlédněte širokou škálu interaktivních her na webu Learn English Kids.

 Slovíčka a fráze

Pokud učíte děti doma anglicky, zkuste se zaměřit na témata, která je zajímají a fráze a slovíčka, která znají v mateřském jazyce ze školy nebo školky. 

Pro začátek se můžete podívat na slovní zásobu pro následující témata:

  •  Food and drink
  • Toys
  • Numbers 1-10, 10-20, atd. 
  • Colours
  • Clothes
  • Animals (fams animals, wild animals, pets)
  • Shapes
  • Jednoduchá přídavná jména: emotions, temperatures, size, atd.

 Musíme si uvědomit, že každé dítě má své vlastní zájmy. Využijte to ve svůj prospěch. Třeba pak zjistíte, že má dítě větší zájem o poznávání anglických slov, když zapojíte Lego nebo Batmana – děti se pak zároveň baví a učí angličtinu. 

Komunikace s vyučujícím dítěte

Pokud vaše dítě navštěvuje kurzy angličtiny, zkuste pravidelně komunikovat s vyučujícím o obsahu a tématech kurzu. Může vám poskytnout seznam témat, písní, příběhů a slovní zásoby, které se probraly během hodiny vašeho dítěte. Ty pak můžete procvičovat doma, což vytvoří perfektní kombinaci pro upevnění jejich znalostí. 

British Council nabízí kurzy pro malé studenty, jak pro předškolní děti tak na prvním stupni základní školy.

Pomalu a postupně

Začlenění výuky anglického jazyka do vašich každodenních aktivit vám pomůže vytvořit a zvládnout návyk, který si můžete dlouhodobě udržet. Díky tomu, že bude čas s angličtinou zábavný a uvolněný, stane se takto strávený čas příjemný pro vás i pro vaše děti.