By British Council Czech Republic

22 března 2021 - 14:09

chlapec a dívka pracují na tabletu společně s učitelkou

Poslouchání anglické hudby ve formě písniček a říkanek umožňuje malým dětem poznávání jazyka v přirozeném, pohodlném a příjemném prostředí, které je může dále podpořit při vyjadřování v angličtině a vyslovování anglických zvuků.

Poslech anglických písniček a rýmů může dětem pomoci s výslovností. Poskytuje jim také jasný a přirozený model pro kladení důrazu ve větě, rytmus a intonaci.

Kromě toho, že je hudba skvělým prostředkem pro výuku angličtiny, je poslech a účast na hudební produkci také fantastickou společenskou aktivitou a přímo zázračně působí na budování sebevědomí malých studentů, kteří si mohou vytvářet pak vlastní písničky a zkoumat své vlastní způsoby vyjádření.

Níže nabízíme 5 způsobů, jak zapojit hudbu při výuce angličtiny s dětmi jak doma, tak na cestách. 

Hudební prostředí

Uveďte hudbu do různých částí svého dne. Díky písničkám budou i ty méně oblíbené úkoly najednou mnohem příjemnější. V kombinaci s písní se mohou některé práce proměnit. Proč třeba nezkusit zpívat společně písni Clean Up, když s dětmi uklízíte hračky. Kromě toho, že budou úkoly doma lákavější, pravidelné poslouchání hudby je také skvělým způsobem, jak jasně signalizovat opakované úkoly nebo denní dobu. Můžete se například koupat s písničkou The Bath Song. Uklidňující hudba před spaním pak označuje konec dne a dětem pomáhá se připravit na pohádku na dobrou noc. Hudba může být nejen uklidňující, může také být prostředkem pro zlepšení nálady nebo zdrojem energie. Co třeba použít hudbu jako součást ranního vstávání? Písničky nebo rýmovačky s počítáním pomohou i těm největším ospalcům vstát ráno z postele. Proč si nezadupat společně s písničkou Count and Move na začátek nového dne?

 Hýbejte se

Tancování, při kterém nás nikdo nevidí, je jednou z krásných životních radostí pro dospělé i děti. Využijte tuto příležitost a zatancujte si společně s dětmi. Tanec dodává dobrou náladu a fyzický pohyb a projev jsou nejen skvělou zábavou, ale také důležitou součástí vývoje malých dětí. 

Když se děti zapojí pohybem, může jim to pomoci lépe porozumět písničkám a říkankám. Fyzická činnost je skvělým zdrojem pohybu a poznávání těla. Tanec navíc fantastickým způsobem pomáhá rozvíjet motoriku, koordinaci a rovnováhu u dětí. Posilte svaly a procvičte angličtinu při pohybu s písničkami The Hokey Cokey nebo Heads, Shoulders, Knees and Toes.

Procvičování pohybů rukou při dětských říkankách pomáhá rozvíjet jemnou motoriku a rané psaní u malých dětí. Zkuste s dětmi pohyby třeba při Incy Wincy Spider or Twinkle Twinkle Little Star.

Zpívání nahlas

Zpívání nahlas je skvělé k procvičování rtů, jazyka a uší. Společný zpěv nahlas také umožňuje dětem zažít silný kolektivní pocit při výborné zábavě. 

Zpívání dětem v angličtině je fantastickým vzorem, který je povzbudí, aby se připojily. Nebojte se, pokud nemáte andělský hlas. Dle našich zkušeností jsou děti tím nejvíce odpouštějícím publikem. 

Jak budou děti nabývat na jistotě ve vlastním hudebním vyjádření, můžete je povzbudit, aby zazpívaly jednoduchou písničku v angličtině před malým publikem blízkých členů rodiny. Pokud se stydí, můžete je při zpěvu nahrát na nahrávací zařízení nebo na telefon. Nechte je poslechnout nebo shlédnout tento záznam. Uvidí, jak jim to pěkně jde.

Hra

Hraní na hudební nástroje a vytváření různých zvuků s dětmi je pro obě strany hmatovým a senzorickým zážitkem. Hravé a praktické objevování hudby skvěle rozvíjí zvukové povědomí a poslechové schopnosti dětí. Zároveň pomáhá rozvíjet dovednosti, jako je koordinace mezi rukou a okem a schopnost rozpoznávat rytmus. 

Vytvořte si vlastní hudební nástroje. Domácí bubínky a třesátka jako tyto rumbakoule jsou pro začátek jednoduché ale postačující. Zkuste projít věci v recyklaci jako plastové lahve nebo starší krabičky. Pak si vyberte mezi těstovinami, fazolemi, hráškem nebo rýží a dejte je do lahve nebo krabičky. (Požádejte děti, aby vám pomohly vybírat jednotlivé kousky do vámi zvolené nádoby. Je to pro ně skvělá motorická aktivita). Pevně zavřete víko a pak jen třeste a třeste...

Podívejte se na Shakey Shakey, kde vás Sam a Pam naučí slovíčka, písničku a hraní do rytmu. 

Pro další inspiraci pro domácí hudební nástroje se můžete podívat na Learn English Kids.     

Další rekvizity

Používání zajímavých obrázků nebo loutek a dalších rekvizit společně s písničkou může dětem pomoci při porozumění tématu písně nebo příběhu. Může jim také pomoci se naučit a zapamatovat si novou slovní zásobu. 

Loutky se rády učí! Jak bude dítě jistější ve znalosti anglických písniček a říkanek, můžete při společné hře představit anglicky mluvící loutku. Malé děti si velmi rády hrají na učitele. Pokud loutka trochu zamotá slova písničky, dle našich zkušeností ji děti velmi rády opraví. Jednoduchá loutka na ruku se dá vyrobit třeba ze staré ponožky a několika knoflíků. Navštivte Learn English Kids pro další inspiraci.

Vizuální pomůcky ve formě kartiček se dají využít pro nová slovíčka, která se mohou v písničkách  objevit. Kartičky lze stáhnout na Learn English Kids. Pokud máte kreativní náladu, můžete si i vytvořit vlastní. Dejte dětem čas na prozkoumání kartiček. Umožníte jim, aby si na písničky vzpomněly samy, protože si spojí obrázky s písní. 

Zapojení hudby, písniček a říkanek v angličtině do vašich každodenních návyků poslouží jako skvělé doplnění studia anglického jazyka. Hudba zároveň pomáhá v rozvoji klíčových oblastí u malých dětí. S písničkami se děti setkají také v našich kurzech pro nejmenší.