Romeo a Julie

Čtvrtek 14. dubna 2016 -
13:30 do 16:00
v rámci projektu Shakespeare Lives

Proslulá filmová verze nejslavnějšího milostného příběhu všech dob. Film bude uveden krátkou přednáškou profesora Martina Hilského, špičkového odborníka na dílo W. Shakespeara. Po filmu bude následovat diskuse a rozbor, jak film číst, a to se specialistou na audiovizuální výchovu Pavlem Bednaříkem. 

V oscarové adaptaci Shakespearovy romantické tragédie, kterou režíroval Franco Zaffirelli, se v titulních rolích proti zažité tradici, ale tak, jak to Shakespeare napsal, v titulních rolích objevili mladičcí herci, skoro ještě děti - 17letý Lonard Whiting a 15letá Olivia Hussey. K dosažení autentické atmosféry italské renesance zvolili tvůrci britsko-italské koprodukce lokace v Toskánsku a na Sieně a do filmu zařadili na svou dobu odvážné odhalené scény. Romanticky osudovou náladu příběhu podtrhuje slavný soundtrack Nina Roty, který záhy poté začal komponovat hudbu k filmu Kmotr. Ze všech filmových i televizních verzí, které byly v průběhu mnoha desetiletí natočeny, je Zeffirelliho film nepochybně nejslavnější a nejlepší.

Film je uváděn v rámci filmového festivalu Dny evropského filmu u příležitosti 400. výročí úmrtí W. Shakespeara, které si celý kulturní svět připomene 23.4.2016.

Dopolední promítáni od 9.00 je určeno hlavně pro školy. Školní skupiny si mohou objednat vstupenky e-mailem na andrej@lucerna.cz.

   

prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

prof. Martin Hilský je anglista, překladatel, esejista a profesor anglické literatury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Patří k předním českým překladatelům Shakespearova díla. Je držitelem řady významných ocenění (např. Řád britského impéria, Státní cena za překladatelské dílo, Medaile Za zásluhy, Cena Toma Stopparda, Cena Josefa Jungmanna, Medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy, Česká hlava).

portrét Prof. Martina Hilského