Zapojte své dítě do výuky angličtiny pomocí zábavných dramatických aktivit
Divadlo je skvělý způsob, jak vaše děti na prvním stupni nadchnout pro výuku jazyků. Při hraní divadla, musí zapojit jejich představivost a může to být zábavná změna jejich rutiny, protože mohou prozkoumat různé scény, od supermarketu až po svět fantazie.
V tomto blogu se budeme zabývat tím, jak může použití divadla v angličtině pomoci rozvíjet dovednosti v oblasti mluveného projevu a poslechu u vašich dětí a dát jazyku větší smysl.
Rozcvička
Představa divadla může některé děti děsit. Koneckonců nejsme všichni začínající hollywoodské hvězdy! Zábavná aktivita na rozehřátí může dosáhnout toho, že se děti (a rodiče) budou cítit pohodlněji, a všechny rozpohybuje, aniž by cítili tlak na kreativitu.
Pro začátek můžete vyzkoušet tyto nápady.
- Clapping games (Hry s tleskáním)
Hráči sedí v kruhu (nebo proti sobě, pokud jste jen dva). První hráč vytleská rytmus, který musí hráč, který je jako další na řadě, zopakovat. Můžete zkusit počítat, aby byla hra náročnější. - Aktivity „Keep fit”
Jsou podobné hře s tleskáním, ale tady zapojujete celé tělo. První hráč udělá velký pohyb rukama a nohama (např. dosáhne na strop nebo vyskočí), který ostatní hráči musí opakovat. - Warm-up dances (Tance pro rozehřátí)
Beat by Beat Press nabízí širokou škálu aktivit, včetně Shake it off. Při této aktivitě musí hráči zatřást rukama a nohama v daném pořadí podle hudby.
Pokud děláte divadlo se staršími dětmi, můžete vyzkoušet tyto skupinové aktivity od British Council. Je možné je provést pouze se třemi až pěti účastníky.
Improvizace
Improvizované hraní rolí umožňuje vám a vašim dětem umožní vyzkoušet si roli různých lidí a prozkoumat imaginární světy. Nejdůležitější je pamatovat na to, abyste své dítě „neblokovali“. Například když se řekne, že přišel modrý slon, tak přišel. Je však dobré mít nějaké scény na výběr (třeba napsané na kousky papíru v klobouku, odkud si scénu vylosujete), kdyby vaše děti nic nenapadlo. Zde jsou nějaké příklady:
- učit se lyžovat/surfovat,
- používat hrnčířský kruh,
- představit kamarádovi svého fantastického nového mazlíčka draka nebo tygra,
- ukázat kamarádovi vaše luxusní sídlo nebo palác,
- mít lekci angličtiny – s vaším dítětem jako učitelem.
Na webu ThoughtCo najdete mnohem víc nápadů na improvizaci, a pokud potřebujete inspiraci, můžete vyhledat stovky dalších.
Proč neudělat z malého představení pořádné divadlo? British Council má aktivitu na vytváření divadelních pozvánek, takže můžete pozvat přátele a rodinu, jako by šlo o opravdové divadlo.
Yes, no, please, banana
V této hře musíte vy a vaše dítě vytvořit 30 sekund dlouhou scénku pouze pomocí slov „yes“, „no“, „please“ a „banana“. Povzbuďte děti, aby používaly řadu tónů a výrazů obličeje – představení by mělo být uvěřitelné, i když je zcela nesmyslné. Je úžasné, jak kreativní mohou být děti při této hře. Stačí se podívat na tyto krásné příklady Yes, no, please, banana na YouTube.
Pokud chcete použít více frází a slov, můžete scénku, kterou jste vytvořili, zopakovat s více dialogy. Můžete například přejít z:
„Banana?”
„Yes. Banana.”
na
„Is that a banana?”
„Yes, it’s a banana. Do you have a problem with that?”
Vaše dítě začne přemýšlet o tom, jak vyjádřit význam mimikou a gesty, a procvičí si složitější anglické fráze.
The questions game (Hra s otázkami)
„The questions game” (Hra s otázkami) je dobrou volbou pro děti, které už angličtinu trochu ovládají. Vyberete si scénář a začnete ho hrát, jeden řádek po druhém. Hra spočívá v tom, že každý řádek musí být otázkou, na kterou odpovíte jinou otázkou.
Například:
„Can I come in?” (Můžu dál?)
„Are your shoes clean?” (Máš čisté boty?)
„Why wouldn't they be?” (A proč by neměly být?)… Podívejte se, kolik řádků můžete získat!
Mime activities
Pokud se vaše dítě právě začalo učit angličtinu, mime (pantomima) je skvělý způsob, jak mu postupně představit pár slov. Brzy si rozšíří svoji slovní zásobu. Tato aktivita je vhodná i pro pokročilejšími studenty – mime (pantomima) jim pomůže využít to, co už znají.
- Sign language poetry (Poezie ve znakové řeči)
Vaše děti nemusí umět znakovou řeč, aby ocenily tyto krásné, expresivní básničky. Jediné, co musíte udělat, je naučit je pár znaků a během aktivity říct pár slov. Podívejte se na první sign language poetry slam ve Velké Británii z roku 2017, kde najdete pár příkladů k vyzkoušení. - The adverb game
V této hře si jeden hráč tajně vybere příslovce (rychle, nemotorně, šťastně atd.). Ostatní hráči je mohou požádat, aby provedli libovolnou akci (například chůzi, tanec, smažení vajíčka) na způsob tajného příslovce, dokud správně neuhodnou. - Where are we?
Zamyslete se nad místem, které vaše dítě zná a kam spolu chodíte. Zkuste pantomima, které nějak ukáže dané místo, s vaším dítětem a ono musí uhodnout, kde se nacházíte (např. bazén nebo supermarket). Poté si můžete role vyměnit. - What is it?
Tato činnost je dramatičtější, pokud máte jako rekvizitu prázdnou tašku. Vytáhněte z tašky imaginární předmět (například štěně, tužku nebo hodinky) a pomocí pantomimy ukažte, co s ním děláte. Vaše dítě pak musí uhodnout, jaký přemět jste z tašky vyndali.
Na závěr
Nemusíte být učitelem dramatické výchovy, abyste pomohli svým dětem naučit se angličtinu prostřednictvím divadla. Rodiče mohou pomocí jednoduchých nápadů motivovat děti, aby využívaly svou představivost. Spoustu zdrojů od uvedení opravdové hry po rozvoj postav naleznete online. Můžete své děti dokonce inspirovat, aby začaly víc používat angličtinu při vlastních hrách.