By British Council Czech Republic

27 Červen 2023 - 11:00

Selection of stories in English for primary aged children, blog image

Pokud máte dítě na základní škole a hledáte způsob, jak ho motivovat a pomoci mu zlepšit angličtinu, čtení knih s ním může být přesně to, co potřebuje.

Výhody výuky angličtiny prostřednictvím příběhů

Všechny děti milují dobré příběhy, ale věděli jste, že příběhy jsou také jedním z nejlepších způsobů, jak se malé děti mohou učit anglicky? Příběhy děti motivují, protože jsou zábavné a poutavé. Jejich postavy, prostředí a zápletky jim pomáhají poznávat okolní svět, podněcují jejich představivost a zvědavost. „Zajímalo by mě, co bude dál?“

Dobrý příběh je jako lepidlo, které drží vše pohromadě, a lze se z něj naučit mnoho věcí naráz. Zaprvé, učení se novým slovíčkům v kontextu příběhu pomáhá dětem lépe si je zapamatovat, protože mají silnou asociaci s postavami, prostředím nebo dějem, a v obrázkových knihách jsou tato nová slovíčka spojena s ilustracemi. Dále mohou být v příběhu rýmy, které dětem pomáhají naučit se vyslovvovat a hláskovat záludná anglická slovíčka zábavnou formou. Rýmy také usnadňují zapamatování slov, protože dětem pomáhají vybavit si slova podle toho, jak znějí. Kromě slovní zásoby a výslovnosti může opakovaný poslech nebo čtení příběhu pomoci dětem osvojit si struktury vět, takže až se budou později učit gramatiku, budou mít k dispozici mnoho příkladů. Prostřednictvím příběhů se děti také učí sledovat děj a řadit své myšlenky, což jsou základy pro dobré komunikační dovednosti.

Text se však zdá být složitý, bude moje dítě příběhu rozumět?

Jednou z nejkrásnějších věcí na dětských příbězích je, že jsou doplněny krásnými ilustracemi. Pokud dítě nerozumí něčemu, co slyší nebo čte, pravděpodobně bude schopno zjistit, o co jde, když se podívá na ilustrace. Nezáleží na tom, že nerozumí každému slovu, odvozování významu textu je cenná dovednost při čtení s porozuměním. Děti si také mohou užít příběh jen kvůli tomu, jak zní, místo aby se soustředily na význam každého slova. Mnohé dětské příběhy jsou jen dobrou záminkou pro říkání hloupých říkanek, zábavu s jazykolamy a užívání si legračních zvuků angličtiny – a těch je tu spousta!

Vytvořte si rutinu pro vyprávění příběhů

Ať už jde o pohádku před spaním, nebo o pohodlné posezení v křesle u krbu, je dobré mít zavedený režim čtení pohádek, aby si děti spojily čtení v angličtině s něčím příjemným. Váš rutinní čas pro čtení pohádek nemusí být složitý. Může to být jen výjimečný čas s maminkou, tatínkem, babičkou nebo někým jiným, na který se vaše dítě bude těšit.

Co když neumím anglicky?

Pokud je čtení příběhu dítěti nahlas v angličtině nad vaše síly, mnoho dětských příběhů je k dispozici ve zvukové podobě na CD nebo online. Příběh můžete poslouchat společně při běžném vyprávění a jako bonus ho můžete poslouchat v autě cestou do školy nebo se jím zabavit při delších cestách autem či vlakem. Existuje také spoustu internetových stránek. British Council’s LearnEnglish Kids má velkou sbírku příběhů, které mohou vaše děti poslouchat a zároveň číst, a Barefoot Books má také skvělou sbírku animovaných příběhů, které mohou děti poslouchat a zároveň číst online.

Výběr správného příběhu

Když už víte, jaké jsou výhody čtení příběhů s dítětem, a jak na to, jaké příběhy byste měli číst? Moje rada je, abyste vybrali jednoduchý příběh s atraktivními ilustracemi podle zájmů vašeho dítěte. Je však pravděpodobné, že pokud se příběh líbí vám, bude se líbit i vašemu dítěti – není nad nadšeného vypravěče! Ale abychom vám pomohli začít, zde jsou některé z mých oblíbených dětských příběhů, které jsou vhodné pro děti všech věkových kategorií na základní škole:

- Walking through the Jungle – Stella Blackstone s ilustracemi od Debbie Harter

Tento příběh nás zavede na túru v deštném pralese, do hor a na plavbu přes oceán. Prostřednictvím rýmů a opakování se vaše dítě naučí poznávat zvířata a zvuky, které vydávají, slovesa pohybu a exotická prostředí celého světa. Je to můj oblíbený příběh, protože je opravdu zábavné si různé scény přehrát!

- There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly – tradiční příběh

Tohle je můj další oblíbený příběh. Je to příběh staré ženy, která spolkla mouchu, a aby ji chytila, polyká další a další zvířata, která se zvětšují, až... (Nebudu vám to kazit). Je to zábavný způsob, jak se naučit něco o zvířatech. Obsahuje rýmovaná slova a díky chytlavému rytmu je tento příběh i zábavné zpívat. Písňovou verzi příběhu si můžete poslechnout zde na stránkách British Council LearnEnglish Kids.

- Happy Birthday Winnie – Valerie Thomas, ilustroval Korky Paul

Čarodějnice Winnie žije v černém domě se svým černým kocourem Wilburem. Všechno, co má, je černé! V příběhu Winnie slaví narozeniny. Dítě si smysluplně procvičí dny v týdnu a naučí se slova pro různé členy rodiny, narozeninové dárky a hry na oslavu, stejně jako mnoho různých druhů dortů! Mňam! Je zde také spousta příležitostí k procvičování hlásky „w“!

- The Tiger Who Came to Tea – Judith Kerr

Tento příběh, který poprvé vyšel v roce 1968, si oblíbilo mnoho generací v minulosti a je oblíbený i dnes. Vypráví o holčičce Sophii a tygrovi, který se nechá pozvat na čaj. Tygr sní všechno jídlo a vypije všechnu vodu v Sofiině domě a pak odejde a už se nikdy nevrátí. Příběh je skvělý pro učení o jídle, pití a věcech v kuchyni. Je to milý a jednoduchý příběh s mnoha opakováními, díky nimž je snadné ho sledovat a zapojit se do něj.

- The Smartest Giant in Town – Julia Donaldson, ilustroval Axel Scheffler

Tento příběh mám rád, protože učí děti laskavosti a tomu, jak poděkovat.  A má krásný konec. Je o obru Georgovi, jeho novém oblečení a o tom, jak se setkává s různými zvířaty, která zoufale potřebují jeho pomoc. Děti se naučí rýmovaná slovíčka o oblečení a zvířatech, užitečné výrazy jako „What’s the matter?“, „cheer up!“ a jak říkat věci jako „smartest a „kindest.

- The Gigantic Turnip – Alexej Tolstoj s ilustracemi Niamh Sharkey

Tento oblíbený příběh pro děti je ruská lidová pohádka. Je o starém muži, který zasadí řepu a ta vyroste tak, že ji nemůže sám vytáhnout ze země. Požádá svou ženu o pomoc, ale stále se jim nedaří vytáhnout řepu ven. Příběh se vyvíjí, jak jim pomáhají další a další zvířata z farmy, až nakonec společně řepu vytáhnou. Tento příběh se skvěle hodí k poznávání zvířat, zeleniny, popisu (přídavná jména) a činností (slovesa). Je to další příklad příběhu, který je zábavné si zahrát. Zapamatování si posloupnosti příběhu podporuje soustředění a rozvíjí paměťové schopnosti. Velmi se mi líbí ponaučení z tohoto příběhu – pokud budeme všichni spolupracovat, dokážeme cokoli!