By British Council Czech Republic

27 Červen 2023 - 11:30

Songs in English for early years  pre-school children, blog image

Společné zpívání písniček a říkanek s dítětem je skvělý způsob, jak zapojit výuku angličtiny do každodenního prostředí, ať už doma nebo na cestách. Pokud je to možné, zapojte vizuální prvky, animace nebo rekvizity, neboť napomáhají dětem porozumět textu a představují zajímavý a zapamatovatelný způsob, jak se naučit písničku nebo říkanku. 

Děti budou muset písničku slyšet několikrát, než se s ní seznámí, ale buďte si jisti, že při opakovaném poslechu si ji budou brzy broukat. Zde je několik návrhů písniček a říkanek, které vám pomohou začít. Doufám, že budou hudbou pro vaše uši...

Pozdravy a rutiny

Chcete-li se naladit na „anglický čas“, můžete si zkusit zazpívat veselou uvítací píseň Hello Hello s barevnými vizuálními efekty a lákavými aktivitami. Písničky, jako je tato, představují jemné seznámení s každodenními slovíčky a frázemi v podobě hravé a chytlavé písničky, která je pro malé žáky ideální. Jakmile dítě získá větší jistotu, můžete mu představit jednoduché emoce a pocity ve formě „Hello“. Pozdravy jako „jak se máš?“ jsou používány spolu s používáním pocitů: good, great, wonderful, tired, hungry, not so good.

Podle mých zkušeností je nejlepším způsobem, jak podpořit obávanou rutinu úklidu, udělat z ní hru. Podporovat a oslavovat nezávislost ve všech jejích podobách je fantastická příprava na budoucnost každého dítěte. Když je čas uklidit hračky, může být písnička Clean Up signálem, že je čas na tento (vždy neoblíbený!) úkol. 

Zvířata

Old McDonald had a farm je fantastickým doplňkem při výuce o zvířatech na farmě a o jejich jednotlivých zvířecích zvucích! Tato hravá melodie je plná opakování, což znamená pro začínající písničkáře spoustu možností pro procvičení. Jakmile si vaše dítě osvojí původní verzi písničky, zkuste vyměnit některá hospodářská zvířata za exotická nebo zvířata z džungle... „Old McDonald had a Parrot…“   

I have a Pet – tato veselá písnička je ideálním úvodem do jmen a zvuků domácích mazlíčků. Její veselá melodie a chytlavý text vás i vaše dítě během chvilky přimějí zpívat si otázku „Do you have a pet?“. 

Walking in the jungle seznamuje děti s exotickými zvířaty (žáby, opice, tukani a tygři) formou dobrodružství v džungli, které je plné nejen chůze, ale i dupání, skákání a poskakování! Díky spoustě opakování a poutavému vizuálnímu zpracování se vaši malí průzkumníci zapojí a odvážně prohlásí: „We’re not afraid, we’re not afraid!“

Baby Shark je velmi oblíbená písnička zejména u malých žáků, kteří jsou rychle vtaženi do příběhu o hladové žraločí rodině, která si vyhlédla hejno chutných rybiček. Písnička je nejen velmi zábavná, ale díky opakujícím frázím a napínavému ději seznamuje děti se slovní zásobou členů rodiny (žraločí mládě, žraločí máma, žraločí táta, žraločí babička a žraločí děda), se základními frázemi a se slovy vyjadřující velikost.  

Barvy

Když se děti učí názvy různých barev, je interaktivní hledání barev zábavným a jednoduchým způsobem, jak si nově osvojený jazyk upevnit. Malé děti se velmi rády řídí jednoduchými pokyny „Find something blue!“ v interaktivních vizuálech k písničce I see something blue. Jakmile se vaše dítě s písničkou seznámí, zkuste si ji zazpívat při vlastním hledání barev doma.

Když se děti naučí různé barvy, je I can sing a rainbow oblíbenou a uklidňující písničkou i pro nejmenší. Děti se naučí s jistotou ukázat na různé barvy duhy, ať už na obloze, nebo na obrazovce!  

Čísla a počítání

Five Little Ducks je jednoduchý a poutavý příběh o pěti kachňátkách a jejich matce kachně. Klíčem k úspěchu je opět opakování.  V této písničce je ho dostatek v podobě odpočítávání od čísla 5 do 0, kdy kachňátka postupně prozkoumávají své okolí, než se vrátí k mazlení s kachní mámou!  

Five Little Monkeys je ideální písnička pro další procvičení počítání. Pět malých drzých opiček postupně spadne z postele. Děti rády přehrávají jednotlivé opičí údery hlavou a napodobují rozzlobeného lékaře, který je varuje: „No more monkeys jumping on the bed!“

1,2,3,4,5 Once I Caught a Fish Alive – tato poutavá a živá písnička pomáhá dětem vytvořit most mezi počítáním od 5 do 10. Počítejte čísla na prstech, zatímco zpíváte, a vyzvěte dítě, aby dělalo totéž. Bude to skvělá interaktivní odezva a fantastický způsob, jak si procvičit a posílit svaly na prstech a také dovednost počítání v angličtině!  

Hickory Dickory Dock – tato jednoduchá dětská říkanka je skvělým způsobem, jak si procvičit počítání čísel a také jednoduchým způsobem představit čas. Až bude vaše dítě písničku znát, zkuste zazpívat Hickory Dickory Crash, kdy do hodin vběhne víc než jen myš. A nebo ještě lépe, zkuste dítě povzbudit, aby do písničky zapojilo vlastní zvířátka: „Hickory Dickory Dock, the iguana ran up the clock!“  

Interaktivní – zapojte ruce a nohy!

If you’re happy and you know it! Podle mých zkušeností je to živá a interaktivní píseň, kterou děti rády zpívají a přidávají se k ní tleskáním, dupáním nohou a pokřikováním „hurá!“  

Heads shoulders, knees and toes – tato chytlavá píseň pomáhá zjednodušit výuku částí těla, a navíc si při jejím zpívání můžete i zatančit! Až se vaše dítě s písní seznámí, zkuste při každé sloce vynechat jednu část těla. Nebo zkuste tuto energickou verzi animal aerobic class, která je pokaždé rychlejší a rychlejší... Připraveni?! 

The wheels on the bus – tato veselá píseň s motivem autobusu je u malých žáků vždy oblíbená, zejména když se učí různé činnosti pro každou sloku. Pasáž „the babies on the bus go waah waah waah“ je obzvláště legrační!  

Incy Wincy Spider je skvělá dětská říkanka, která se dá použít spolu s říkankou incy wincy actions, protože umožňuje malým prstíkům zapojit se do pavoučího příběhu a zároveň posiluje rozvíjející se jemnou motoriku dětí.

Společné zkoumání těchto písniček a říkanek s vaším dítětem bude jednoduchým krokem, jak mu zábavnou a poutavou formou přiblížit výuku anglického jazyka. Pokud se vám tato doporučení líbila, navštivte stránku LearnEnglish Kids, kde najdete velké množství písniček.