By British Council Czech Republic

27 Červen 2023 - 10:00

Songs in English for primary, blog image

„I’ll tell you all about it when I see you again“. Zní vám tato věta povědomě? Určitě ano, protože jste tuto píseň od Charlieho Putha možná mnohokrát slyšeli, když jste vozili své děti do školy a ze školy. Používání písniček při výuce angličtiny pro žáky základních škol není nic nového, ale nemusíme se držet jen písniček jako je Hokey, Cokey. Jakmile se děti budou při zpěvu těchto písní a napodobování aktivit cítit pohodlně, může být dalším krokem snaha zachytit ty části jazyka, která může odposlouchat v rádiu.

Děti jsou v dnešní době vystaveny velkému množství angličtiny. Toto množství můžeme ještě zvýšit tím, že je povzbudíme, aby poslouchaly refrény populárních písní v rádiu. Mnoho základních škol už tuto techniku používá ráno, kdy místo zvonění hrají každý den stejnou píseň na znamení začátku vyučování. A věřte mi, že děti ji do konce týdne znají celou. Určitě jste už někdy nad tím, jak si dítě rychle osvojilo text písničky, kroutili nevěřícně hlavou. Na písních je skvělé, že nás motivují ke zpěvu, i když úplně nerozumíme jejich významu. Je to skvělý způsob, jak stavět na tom, čemu se říká „periferní učení“, když se věci učíte nevědomky, aniž byste se o to snažili. Jako rodič si samozřejmě můžete vybrat nejvhodnější písničky a vytvořit si seznam skladeb pro školní režím nebo domácí poslech tak, aby vaše dítě zaujal.  Na tomto způsobu učení je fantastické, že dává dětem na prvním stupni základní školy náskok, pokud jde o výslovnost a rozpoznávání slov v jiných poslechových kontextech.  

Příklady skladeb, které se hodí k učení: 

Umělec – název písně Jazyková část
Christina Perri - Human I can do it
Lukas Graham - Seven years Once I was seven years old
Justin Timberlake - Can’t stop the feeling I got this feeling inside my bones...I got that sunshine in my pocket, got that good soul in my feet!
Pharrell Williams - Happy Because I’m happy!
R.Kelly - I believe I can fly I believe I can fly

Nezapomeňte na staré oblíbené písně Beatles (Yellow Submarine) nebo Queen, jejichž písně mají také skvělé refrény, které si děti rády zazpívají. Nic nedokáže namotivovat víc, než zpěv písně „We will, we will, rock you!“ v pondělí ráno.

Rap

Pro děti, které zpěv příliš nebaví, může být řešením rap. Nemusíte být hned rapper, ale text zvládnete vytvořit. Zkuste děti namotivovat, aby vytvořili rap kombinací 3 až 4 slov z jedné oblasti.

I like PIZZA!
I like PEAS!
I like BANANAS, CHIPS and CHEESE.

Pokud je to pro vás výzva, můžete do zábavného rapu převést abecedu! Vytáhněte kšiltovky, abyste se dostali do správné nálady, a začněte rapovat obtížná písmena. Na rapu je skvělé to, že dlouhý řetězec písmen můžete rozdělit na zvládnutelné části. V mé třídě jsme si při rapování užili spoustu zábavy. I když jde jen o opakování písmen, děti to opravdu baví. Byli byste překvapeni, jak snadno žáci zapomenou, jak se vyslovuje J, G, R a W. Pokud se jim nechce rapovat abecedu, můžete menším dětem ukázat zábavnou písničku o abecedě.

S rapem se můžete zaměřit na všechny druhy gramatických konstrukcí. S výslovností to dělá zázraky. „I am ambitious, I am fun and superstitious“.

Pokud jsme vás inspirovali, nezapomeňte, že nemusíte vytvářet celou píseň. Jeden nebo dva verše pro začátek jsou stejně zábavné. Fluency MC je skvělý a nemůžu ho tady vynechat, protože jestli existuje někdo, kdo dokáže vaše děti přimět k rapování kombinací slov, je to on. Více jeho anglických rapů najdete na YouTube.

Písně z filmů

Čas od času se objeví výjimečný film od Disneyho, který má soundtrack, pro který by jeden vraždil. Jedním z mých nejoblíbenějších filmů je Kniha džunglí. Někdy není na škodu vybrat i starší film a pustit jim scénu s doprovodnou písní. „I wanna be like you“ je tak chytlavá melodie, že si ji vaše děti budou zpívat co nevidět. Pro mladší děti se můžete podívat na Sněhurku a sedm trpaslíků.  Ačkoliv jde o starý film, co se týče speciálních efektů, je roztomilý a se skvělou hudbou, zejména – „Hi, Ho, Hi Ho, it’s off to work we go“.  Tuto píseň můžete snadno přizpůsobit jakémukoli domácímu režimu – It’s off to school we go! It’s off to lunch we go! atd. Není nutné, aby se vaše dítě dívalo na celý film, ale kdo ví? Pokud ho zaujme, možná se bude chtít podívat na celý film v angličtině! 

Novějším filmem s celou řadou písniček v angličtině je „Sing“. Je v něm celá řada zvířat. Děti budou nadšené.

Golden Oldies

Nesmíme však zapomenout na nekonečný seznam klasických dětských písniček, které naše děti vždy rozhýbou a něco naučí! 

Od „Heads, shoulders, knees and toes“ až po „The Wheels on the bus". Seznam je opravdu nekonečný. Stačí si jen ujasnit, na co se chcete zaměřit.

  • If you’re happy and you know it se zaměřuje na emoce.
  • Ten green bottles – počítání od 1 do 10.
  • There was an old woman who swallowed a fly – hmyz a minulý čas prostý.
  • Old Macdonald had a farm – hospodářská zvířata.

V písničkách je obsaženo tolik učiva, že bychom byli hloupí, kdybychom je nepoužívali ke zlepšení angličtiny našich dětí.