Čeští finalisté soutěže FameLab 2014 na jevišti divadla Semafor

4th year of FameLab in the Czech Republic

National final of FameLab 2014

Sunday 11 May 
Semafor Theatre, Prague 6

V neděli 11. května diváci v Divadle Semafor vybrali svého favorita z 11 soutěžících. O celkovém vítězi rozhodovala samozřejmě odborná porota.

Vítězem se stal biochemik Mgr. Matyáš Krijt z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Porotu i publikum pobavil svým vystoupením Pomoc, moč, pomoc. Během tří minut vysvětlil nejen nadějný způsob monitorování autismu, ale bravurně zvládl odebrat vzorek moči miminku (umělému) i několika divákům v předních řadách (symbolicky). Hlavní cenu převzal z rukou ředitelky Nadačního fondu Neuron Moniky Vondrákové, která zastupovala hlavního partnera soutěže FameLab v ČR.

Matyáš Krijt bude v červnu reprezentovat Českou republiku do anglického Cheltenhamu na mezinárodní klání národních vítězů. Tam již soutěž proběhne v angličtině a konkurence bude veliká – letos se účastní již 24 zemí. 

Společnou cenu British Council a O. s. Adeto získal Mgr. Marek Lanč z VŠCHT Praha se svým vystoupením Popelka versus pavouk. Cenu, kterou je studijní cesta do Velké Británie, předal Markovi pan Steve Oxley, ředitel British Council v České republice. 

Cenu AV ČR za vědecký přínos udělila porota Mgr. Jakubovi Braborcovi z Ústavu anorganické chemie v Řeži za jeho vystoupení Zdání klame o výzkumu fluoreskujících boranů. Tablet od firmy Samsung mu předal vedoucí poroty profesor Václav Pačes.

Nově udělovanou cenu Českých center, která podporuje mezinárodní vědeckou spolupráci, předal Ing. Jan Špunda  MUDr. Pavlu Tomšíkovi, PhD. z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Pavlovo vystoupení Rajčatoterapie ocenili také diváci, kteří mu svými hlasy přidělili Cenu publika. Tu předal Ing. Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati.

Z REGIONÁLNÍCH KOL DO NÁRODNÍHO FINÁLE POSTOUPILO 11 SOUTĚŽÍCÍCH:

Jan Tomáštík (Lokální mechanické vlastnosti, Univerzita Palackého / FZÚ AV ČR)
Tomáš Křížek (Analytická chemie, PřF UK)
MichaelaMiklíková (Histologie a embryologie, LF UK v Plzni)
Lucie Diblíková (Ekologie, PřF UK)
Pavel Tomšík (Lékařská biochemie, LF UK v Hradci Králové)
Marek Lanč (Fyzikální chemie, VŠCHT)
Michal Jex (Matematická fyzika, ČVUT)
Jakub Braborec (Anorganická chemie, ÚACH AV ČR / UJEP)
Filip Novotný (Fyzikální inženýrství, ČVUT)
Matyáš Krijt (Biochemie a patobiochemie, 1. LF UK)
Jakub Navařík (Aplikovaná fyzika, Univerzita Palackého)

ODBORNÁ POROTA

Odborná porota zasedla ve složení profesor Václav Pačes, Dr. Michael LondesboroughMgr. Alena Zárybnická 

Co o finále řekli:

Vítěz FameLab 2012 v České republice Ing. Jan Klusák, PhD:

Děkuji moc za příjemný večer – organizace super a soutěžící čím dál lepší!  Gratuluji vítězi! Vím, co ho teď čeká, je to náročná cesta a zároveň úžasná zkušenost!   

Vítěz FameLab 2013 v České republice Bc. Jiří Dolanský:

Přijde mi, že jsem se od loňského finále neprobral ze sna. Díky soutěži FameLab jsem zažil neskutečně zajímavý rok včetně vystupování na divadelních jevištích v Anglii a Bulharsku, natáčení pro rozhlas, rozhovory pro tisk atd. Naučil jsem se zvládat trému a potkal jsem spoustu úžasných lidí z různých zemí a mnoha vědeckých oborů. A to včetně profesora Jamese Watsona, nositele Nobelovy ceny za medicínu (objev struktury molekuly DNA)….

Dáša Sephtonová, Manažerka FameLab v České republice, British Council:  

Porota měla těžkou práci rozhodnout, komu cenu udělit. Letos byli všichni přednášející skvělí, publikum se bavilo – a byla to opravdu chytrá zábava, která se šířila zaplněným Semaforem!

 

Photos from the national final in Semafor Theatre

Českým vítězem soutěže FameLab 2014 se stal Mgr. Matyáš Krijt z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy
Společnou cenu British Council a O. s. Adeto získal Mgr. Marek Lanč z VŠCHT Praha za vystoupení nazvané Popelka versus pavouk.
Mgr. Jakub Braborec z Ústavu anorganické chemie v Řeži získal Cenu AV ČR za své vystoupení Zdání klame o výzkumu fluoreskujících boranů. 
MUDr. Pavel Tomšík, PhD. z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové se díky svému vystoupení Rajčatoterapie mohl radovat hned ze dvou cen. Získal totiž cenu Českých center i Cenu publika.
Odborná porota zasedla ve složení profesor Václav Pačes, Dr. Michael Londesborough a Mgr. Alena Zárybnická 

External links