©

Tomáš Belloň

Date
Thursday 22 February 2018 -
19:00 to 20:30
Location
Městská knihovna v Praze

Another talk by Professor Martin Hilský about   W.Shakespeare and his work – this time focused on the unprivileged people and their reflection in Shakespeare's work.

(This event is held in Czech)

Možnost dozvědět se více o době anglické renesance v době vlády Alžběty I. nám ve své přednášce nabízí profesor Martin Hilský. Provede nás Londýnem konce 16. století  a tentokrát se zaměří  především na životní podmínky lidí neprivilegovaných. Nechá nás nahlédnout do dílny W. Shakespeara a ukáže nám, jak se životy prostitutek, zlodějíčků a dalších lidí žijících na okraji společnosti odrazily v jeho dramatickém díle.

 

A talk by

portrét Prof. Martina Hilského

prof. PhDr. Martin Hilský, CSc.

Martin Hilský is a professor of English literature at Charles University in Prague and a translator. He is one of the most prominent translators of Shakespeare´s plays and poems into Czech.

He is a recipient of a number of prestigious awards (Jungmann Prize, Tom Stoppard Prize, an MBE (An Honorary Member of the British Empire) by Her Majesty the Queen Elizabeth II., State Award for Translation, the President´s Medal of Merit (both 2012), Česká hlava (2015).